kayıt
17.02.2019
Kayserispor - Fenerbahçe
Spor Toto Süper Lig
1 Galatasaray   1 1 0 0 3
2 Yeni Malatya   1 1 0 0 3
3 Kayserispor   1 1 0 0 3
4 Başakşehir   1 1 0 0 3
5 Konyaspor   1 1 0 0 3
6 Kasımpaşa   1 1 0 0 3
7 Beşiktaş   1 1 0 0 3
8 Fenerbahçe   1 1 0 0 3
9 Sivasspor   1 1 0 0 3
10 BB Erzurum   1 0 0 1 0
11 Rizespor   1 0 0 1 0
12 Akhisarspor   1 0 0 1 0
13 Bursaspor   1 0 0 1 0
14 Alanyaspor   1 0 0 1 0
15 Göztepe   1 0 0 1 0
16 Ankaragücü   1 0 0 1 0
17 Antalyaspor   1 0 0 1 0
18 Trabzonspor   1 0 0 1 0

devlet bahçeli

 1. 111
  uzun zaman sonra girdiğim sevgili sözlükte bir yazım oylandı bir yazım da cevap aldı cmknc tarafından. içim kıpır kıpır oldu resmen. demek ki hala umut var gençler. öhöm. neyse konuya dönelim konumuz devlet bahçeli.

  şimdi esasında bu anayasa mevzularında en başa dönmek gerek. 7 kasım seçimlerinden sonra totoyu ancak kurtaran akp için başkanlık sistemini henüz gündeme getiren yoktu. tutup devlet bahçeli şu açıklamayı yaptı* : Başkanlık sistemine geçme arzusu taşıyanlar bir fiili durum yaratmışlardır. Bu fiili durum, bu şekliyle devam ederse Türkiye, bir kriz ve kaos ortamına sürüklenebilir. TBMM'ye bir metnin getirilmesinde yarar vardır. Metin geldiği zaman MHP de metin üzerinde değerlendirme yapacak ve Anayasa değişikliği prosedürü çerçevesinde Meclis'teki çalışmalara katkı sağlayacak

  bu açıklama yapıldıktan sonra yaklaşık 15 temmuz'un üzerinden 3 ay geçmişti.

  kimsenin aklında doğru dürüst başkanlık sistemi yokken, binary thunderbolt o açılış senin bu köprü benim dolaşarak " en büyük tayyip çok yaşa hünkarım" diye bağırırken adamın aklına karpuz kabuğu düştü. hayır madem ortada fiili durum var bunu yasal yola çekmek için yeni anayasa mı yapmak daha mantıklı yoksa 15 temmuz'dan sonra kurtlar vadisi cendere müziği eşliğinde milletin gazını alan devlet bahçeli'nin tayyip'e " yasal sınırlarına dön bebeğim dön çaresiz başım fiili durum böyle sürüp gitmez ki" demesi mi daha mantıklı olurdu. üstelik aklınızdan çıkarmayın ohal devam ediyor. aklınızdan çıkarmayın millet henüz az çok yine birleşmiş ve kısmen kutuplarından ayrılmış. ve biliyoruz ki devlet bahçeli parlementer sistemden yana.

  bunları konuşmak aslında yersiz çünkü devlet bahçeli'nin bu tarz hareketlerine akıl sır erdirmek cidden kolay değil. sonuçta 2002 yılında erken seçim ateşi yakarken, abdullah gül'ü cumhurbaşkanı seçerken, ekmelettin ihsanoğlu diye bir çatı aday çıkartırken, 7 haziran seçimlerinden sonra mızıkçılık yaparken de akıl sır erdiremiyorduk. terör başta olmak üzere çoğu araştırma önergesine red oyu verirken de akıl sır erdiremiyorduk. 17-25 aralık için atıp tuttuktan sonra bu hale gelmesini de akıl ile açıklayamıyoruz.

  dediğim gibi bunları konuşmak yersiz. artık olan oldu devlet bahçeli türkiye'ye son çiviyi çakacak başkanlık sistemine yol açtı. maddelere bakalım. dirayetli anayasada neler varmış.

  -cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır .yasama-yürütme-yargı kuvvetler ayrılığı prensibinden birini cumbaba kaptı hadi iyisin tayyip.
  -yardımcıları ve bazı üst düzey kamu görevlilerini atayabilir. rektör seçimi üniversite içi demokrasi falan mı dediniz? yardımcıların sayısı mı dediniz? güldürmeyin beni. halk seçmiş işte padişahını aman cumhurbaşkanını o ayarlar.
  -seçimler aynı anda yapılır. yani yasama organı ve yürütme organı seçim sonuçları paralellik gösterecektir. cumhurbaşkanı partinin genel başkanı olacağına göre ne oldu. yasam ve yürütme aynı ele geçti. kuvvetleri ayrılığı mı dediniz? güldürmeyin beni.
  - peki oldu da 7 hazirandaki gibi sonuç ortaya çıktı ne olacak ? işte o zaman cumhurbaşkanı seçimleri yenileyebilir. peki meclis? hayır mecliste nitelikli çoğunluk sağlanması lazım. yani kuvvetler eşit güçte bile değil.
  -hsyk seçimlerin gelecek olursak. kurulun yarısı doğrudan doğruya cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. şimdi resmi biraz daha net hale getirelim olur mu? cumhurbaşkanı yürütmenin başı ve aynı zamanda partisinin genel başkanı. yani meclisteki milletvekillerini de o belirleyecek. yani yasamayı da o oluşturacak. yargıda hsyk üyelerinin yarısını seçecek. diğer kısmı da meclis tarafından atanıyor. yani bütün düzenleme yasama-yürütme-yargının tek elde toplanması üzerine kurulmuş. bütün erklerin aynı elde toplanması yazın google'a sonuç ne çıkıyor bana da söyleyin.
  - cumhurbaşkanı kararname çıkartabiliyor (oha) meclisin yetkisini eline alıyor. bu bildiğin padişahın ferman yayınlaması işte.
  - cumhurbaşkanı kafasına göre ohal ve sıkıyönetim ilan edebiliyor.

  bütçe hazırlanması, antlaşmalar, yeni milli güvenlik kurulu,başkan yardımcısının seçimle gelmesine gerek olmaması gibi şeyler de mevcut.

  yani neresinden bakarsan tek adamlık rejimini destekleyen bir değişiklik teklifi ile karşılaştık. devlet bahçeli eseriyle gurur duysun.

  evet anayasanın 4 maddesi değişmedi fakat bu kadar büyük yetkilerle donatılmış bir diktatörün bunları değiştirmeyeceği garantisi var mıdır?
  1. 123. ve 126. maddedeki değişiklikler ile gayet de özerk bölgeler kurulabilir. bahçeli'den anayasanın 4 maddesini tartışan yüzsüz akp (zaten kandırılmaya pek meyilliler) yine aynı yüzsüzlüğü göstermez mi? ümit özdağ algı operasyonu falan yapmıyor gerçekleri ve olabilecekleri söylüyor. daha önce bunların sınır kapılarından nasıl teröristleri geçirdiğini biliyoruz. yarın devlet bahçeli'nin deyimiyle " doğu'da fiili bir durum oluşursa" birkaç sene önce olduğu gibi, ne olacak o zaman düşünebiliyor musunuz? sadece bir kararnameye bakar fiili durumun ortadan kalkması.
  2. 301 imza çıkmadı çıkmayacak çıkamaz. zaten seçimler aynı anda yapılıyor. 301= cumhurbaşkanı sonucu da ayrıca korkutucu. nitelikli çoğunluğu sağlamak için yırtınacaksın ama cumhurbaşkanı tık diye meclisi fesh edecek.
  3. ayrıca cumhurbaşkanı ikinci döneminde bu yetkiyi kullanırsa ertesi dönem yine aday olabilecek. adamlar sistemin içine bilerek bug koymuş resmen ebedi başkanlık için.
  4. yüce divanda yargılanma mevzusu yukarıdaki gibi imkansıza yakın. zaten yargılansa ne olacak bütün yargı organlarını seçtikten sonra.

  velhasıl kelam devlet bahçeli geçmişte yaptığı bütün açıklamaları yutmuş, başkanlık için atıp tutmuş fakat sonunda 2019'da başkan yardımcılığını alarak siyasi hayatına son vermiş ve mhp'yi de uçuruma atmıştır. gerisi hikayedir. mecliste hayır diyerek beni yamultmasını çok isterim. lakin olmayacağı gayet açık değil mi.

  ayrıca cmknc kardeşim grubun liderine sadece içerideki önde gelenler (kongre isteyen başkan adayları) değil tabanın çoğunluğu her gün sallıyor farkındasındır sen de. lider madem o kadar kendinden emin tutar kongreyi toplar. maçası yiyorsa da fetöcü dediği meral akşener'i de (kazanırsa demek ki yıllardır başkanlığını yaptığı partiyi fetöcülere kaptırmış demektir), ümit özdağ'ı da, sinan oğan'ı da, koray avcı'yı da alır öyle girer seçime. sonuç? yemedi.

  bu yazı mesainin son dakikalarında yazılmaya başlanmış öğle paydosunda devam ettirilmiştir. *
  #296787 uo | 2 yıl önce
   
 2. tümünü gör