kayıt

din

 1. 4
  savaşların 1 numaralı nedeni falan değildir. dünya üzerindeki savaşların 1 numaralı nedeni ekonomidir, paradır. dinlerin yaygın olmadığı dönemlerde dünyada savaş yok muydu? tabi ki vardı. dünya üzerinde dinler yaygın değilken de savaşlar vardı. daha sonra din savaş için sadece bir bahane olarak kullanılmıştır o kadar. mesela haçlı seferleri'nin görünürde amacı kutsal toprak kudüs'ü ele geçirmekti ama asıl neden fakirlikten ağzı kokan, skolastik düşünceye hapsolmuş, geri kalmış batı dünyasının doğunun zenginliklerine ulaşmak istemesidir. aslında çok eskilere gitmeye de gerek yok, dünyanın yaşadığı en büyük savaşlar olan 1. ve 2. dünya savaşlarının dinle uzaktan yakından alakası yoktur.

  din savaşların 1 numaralı nedeni olsa sadece hristiyan-müslüman devletler arasında savaşlar yaşanırdı. eğer sadece islam'ı yaymak için müslümanların çıkardığı savaşları görüp diğerlerini görmezden gelirseniz yanlış düşünürsünüz. avrupa'da aynı dine inanan devletler arasında yüzyıllarca savaşlar yaşandı, aynı şekilde islam devletleri arasında da savaşlar yaşandı. ayrıca islam'ı yaymak için çıkarılan savaşlarda sanıldığı kadar fazla değildir. mesela osmanlı devleti'nin çıkardığı tüm savaşlara islam'ı yaymak için demek ahmaklıktır. savaş gelirleri olmadan ekonomisi batacak bir devletin tüm savaşları din için çıkarması mümkün mü?

  günümüzde büyük devletlerin çıkarları uğruna kullandığı araçtır, insanları tahrik ettiğidir, bahanedir. din adı altına kurulan tüm terör örgütlerinin kendi kendine kurulduğunu düşünmek saflıktır. islam'da masum insanları katletmek yoktur, zorla islam'ı dayatmak falan yoktur. gerçek islam dini barış dinidir.

  ayrıca islam dini uydurma bir din değildir.

  #262314 richard harrow | 4 yıl önce
   
 2. tümünü gör