kayıt


1923-1959 arası kazanılan şampiyonlukların tescil edilmesi

 1. 1
  bir adet kampanya. mhp'nin de mecliste destek verdiği bir kampanyadır.

  https://www.change.org/p/t%C3%BCrkiye-futbol-federasyonu-1923-1959-aras%C4%B1-kazan%C4%B1lan-%C5%9Fampiyonluklar%C4%B1n-tescil-edilmesi

  Türkiye Futbol Federasyonu 1923 yılında kuruldu. Federasyon 1959 öncesi oynanan tüm Milli maçları kabul ediyor; 1950 Dünya Kupasına katılmaya hak kazanıp maddi imkansızlıklardan gidemediğimiz,1954 Dünya Kupası,1951 Federal Almanya zaferi,1956 Macar Zaferi.

  Bunlar hep Futbol Tarihimizin önemli parçaları fakat Lig Şampiyonluklarını 1959'dan itibaren sayıyor oysa 1923-1959 arası oynanmış Ulusal anlamda bir Lig ve bunun Şampiyonları var. Federasyon bu Şampiyonaları yok sayarak Lefter, Metin, Cihat Arman, Hakkı Yeten, Süleyman Seba ve daha bir çok efsanenin emeklerine saygısızlık yapıyor.

  Aylarca sayılmayacak bir şampiyona için mücadele etmelerine sebep oluyor. Oysa Avrupa'daki örneklere baksa olayı kolayca çözer. Mesela İtalya'da Serie A 1929 yılında başlamış oysa İtalya Futbol Federasyonu 1898'de oynanmaya başlayan Amatör Şampiyona'dan sayıyor şampiyonlukları. Bu nedenle belki kapanmış, belki İtalya alt liglerinde oynayan bir çok takımın şampiyonluğu var. Genoa sonuncu 1924'te olmak üzere 9 şampiyonluk elde etmiş, ama bugün 1 şampiyonluk alsa yıldız takmaya hak kazanıyor.

  Aynı durum tüm Avrupa ülkelerinde bu şekilde. Tüm ülkeler federasyon kurulduktan itibaren tüm şampiyonlukları kabul ediyor. Bu şampiyonluklar için akıtılan ter, sarfedilen emeklere saygı adına yanlış düzeltilmeli, Bu şampiyonluklar tescil edilmelidir. Bu şampiyonaları kabul etmememek, tümden 1959 öncesi Türk Futbolunu reddetmektir!


  İşte hakedilip verilmeyen şampiyonluklar:

  *Fenerbahçe 9 (6 Milli Küme,3 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Galatasaray 1 (1 Milli Küme)
  *Beşiktaş 5 (3 Milli Küme,2 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Gençlerbirliği 2 ( 2 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Harp Okulu 2 ( 2 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Ankaragücü 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Göztepe 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *İstanbul Güneş (1 Milli Küme)
  *Ankara Demirspor (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Eskişehir Demirspor (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Muhafızgücü (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *İstanbulspor (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  *Harbiye (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
  #236677 mematiumrede | 5 yıl önce
   
 2. 2
  bizim kulüp için en önemli konu. maalesef kimsenin umrunda değil. göz göre göre hakkımız yeniyor. geçen sene şampiyon olduktan sonrada yazmıştım asıl sayı 28 yapmayın diye herkes 19 diye kutladı yine.
  #236679 mfozmen 12 | 5 yıl önce
   
 3. 3
  galatasaray'ın daha fazla şampiyonluğu olmadığına göre mümkün görünmeyen tescildir.
  #236695 ufukcizgisi12 | 5 yıl önce
   
 4. 4
  fenerbahçe'nin, şampiyonlukları geri kazanmak için dava açmaya hazırlandığı olay. ekşi sözlük'te de şu aralar tartışılıyor ve fenerbahçe'nin yıllardır bu dava için belge topladığı ve bir sürprize imza atacağı söyleniyor. bu yüzden; bunu ben de sözlüğe taşımak ve objektif bir dille tartışmak isterim. yanlış olduğumu düşündüğünüz yerler varsa uyarmanız rica olunur.

  öncelikle özel ve tüzel kişiliklerin dava açma hakkı vardır. fenerbahçe'nin de bu konuda dava açma hakkı vardır. galatasaraylıların bu davaya gözlerini kapatıp itiraz etmeleri normal. zira fenerbahçe, kafadan fazla şampiyonluklar elde edip galatasaray'ın önüne geçecek ve beşiktaş galatasaray'a yaklaşacak. konuya gelelim ve bunu soru cevap şeklinde yapalım. bakalım galatasaraylılar neden itiraz ediyor, fenerbahçeliler neye dayanarak bu şampiyonlukları istiyor.

  iddia 1: 1959 öncesi şampiyonluklar geçerli sayılamaz. çünkü o senelerde oynanan liglerde sadece istanbul, ankara ve izmir takımları yer alıyordu. bu yüzden türkiye'nin genelini kapsayan bir şampiyon çıkamaz.

  cevap: bunu geçersiz kılmak için tek örnek yeterli. beşiktaş'ın şampiyon olduğu 1959-60 sezonundaki ligde yer alan takımlar;

  https://tr.wikipedia.org/...

  linki açamayanlar için söyleyim; istanbul, ankara ve izmir takımları var sadece. hatta 1 sezon sonra fenerbahçe'nin şampiyon olduğu 60-61 sezonunda ise sadece adana demirspor var. izmir, ankara ve istanbul dışı başka takım yok. onu geçtim 63-64 sezonunda bile bu 3 şehir takımından başka şehrin takımı yok. hatta daha ileri gidiyorum 66-67 sezonunda bile sadece eskişehirspor yer almış.

  iddia 2: şimdi yazacağım iddia fenerbahçelileri zora sokacak bir iddia ki sadece bu iddia yüzünden şampiyonlukların geri verilmesi zora girer. 59 öncesi şampiyonluklarının iade edilmesine karşı çıkanlar diyor ki; tamam 59-60 sezonunda 3 büyük ilin futbol takımları dışında takım yok ama o dönemde devam eden adana ligi, trabzon ligi gibi ligler var.

  https://tr.wikipedia.org/...
  https://tr.wikipedia.org/...

  burada fenerbahçe'nin, 3 büyük ilin takımlarının olduğu ligin üst bir lig olduğunu kanıtlamak zorunda. belki de ben bu konuda bilgi eksikliği yaşıyorum.

  iddia 3: 59 öncesi liglerde futbol amatör şekilde oynanıyordu. o yüzden kabul edilemez.

  cevap: italya ligi serie a 1898'den 1929'a kadar bölgesel lig formatında oynandı. mesela genoa 9 kere şampiyon olmuş. şampiyon olduğu yıllar: 1898, 1899, 1900, 1902, 1903, 1904, 1915, 1923, 1924

  mesela milan, 1901'deki şampiyonluğunu da sayar ki o şampiyonluk komedi şekilde 3 maçla alınmıştır.

  milan resmi site ----) http://www.acmilan.com/...
  milan 1901 şampiyonluğu ----) https://en.wikipedia.org/...

  ingiltere ligi: http://www.premierleague.com/...

  burada ilginç bir durum var ki o da liverpool'un hiç şampiyonluğu yok. bunun nedeni de premier ligin 1992'den beri olmuş olması. ekşi'de de bazı yazarlar bunu "bakın işte tıpkı türkiye'deki gibi, profesyonel ligi alıyorlar" lafına getirmek istiyorlar lafı. yani liverpool'un 18 şampiyonluğu adeta bir çöp. bakın ama iş öyle değil. kisme liverpool taraftarına "daha şampiyonluğun bile yok" demiyor. kulüp de bu şampiyonluklarını sahipleniyor.

  buradan ----) http://www.liverpoolfc.com/... (ilk şampiyonluklarının tarihini 1901 olarak görürsünüz)

  almanya ligi: bu da ekşicilerin öne sürdüğü tabloda yer alan bir lig. güya lig 63-64 ligi köln şampiyonluğuyla başlıyor. http://www.bundesliga.com/...

  gerçekten öyle mi acaba? yani burada yazdığı gibi mesela nürnberg'in sadece 1 şampiyonluğu mu var?

  nürnberg offical ----) http://www.fcn.de/... (kulübün sahip çıktığı şampiyonluk sayısı 9)

  hollanda ligi: eredivise'de ajax, en çok şampiyon olan kulüp ( 33 şampiyonluk) bu şampiyonluklar 1917-18 sezonuyla başlar. bakalım uefa'nın resmi sitesi ne diyor?

  http://www.uefa.com/...

  iddia 4: bu genelde fenerbahçelilerin iddiası. diyorlar ki lig şampiyonları sayısı, lig sayısından 2 fazla. bu karışıklığa neden olan taraf beşiktaş ve cenk koray. cenk koray, haklı olarak 56-57, 57-58 sezonlarında ülkeyi şampiyonlar liginde temsil ettiklerini ve hakları olan 2 şampiyonluğun verilmesini 2001 yılında istediler. bu da kabul edildi. fenerbahçelilerin iddiasına göre madem 59 öncesi şampiyonluklar sayılmıyor; bu da sayılmamalı.

  ancak iş böyle değil. o sezonlarda tüm bölge şampiyonları bir araya geliyor ve ülkeyi şamp. liginde temsil edecek takım sayısı böylelikle 1'e düşüyor. o takım da beşiktaş oluyor.kupanın adı da federasyon kupası

  https://tr.wikipedia.org/...)

  burada galatasaraylıların bir itirazı olur. zira beşiktaş'tan önce galatasaray katılmış ancak elenmiş.

  http://www.turkfutbolu.net/...

  şahsi görüş: ben böyle bir dava açılırsa, fenerbahçe'nin lehine sonuçlanacağını düşünmüyorum. zira hem çelişkide taraflar var hem de türkiye'nin en güçlü lobisi olan kulübü galatasaray bu konuya müdahil olur. zira 1 şampiyonluk için bile milyonlarca liralık transfer yapılan ortamda, fenerbahçe'nin 19 olan şampiyonluk sayısını birden 28'e çıkarmasını kabul edeceklerini sanmıyorum.

  ancak; taraflı tarafsız herkesin rahatsız olması gereken bir konu; 1923'te kurulup aynı sene fifa'ya üye olan, milli takımı 1954 dünya kupasına katılan bir ülkede 1959'a kadar futbol değil de çelik çomak oynandığını zannetmek akıl karı değil. o yüzden o seneye kadar şampiyon olan takımlara da şampiyonluk sayılarına eklenmese, ek bir yıldız almasalar dahi haklarının verilmesi ve bir şekilde onore edilmesi gerekmekte. zira biz bu şampiyonlukları saymazsak ne lefter önemlidir, ne metin oktay, ne de baba hakkı. ne de biz dünya kupasına katılmışızdır.
  #259107 bodofff 12 | 4 yıl önce
   
 5. 5
  hemen hemen herhangi bir ülkede yapılması için dava açılmasına dahi gerek olmayan şey. zaten hakedene hakkını federasyon vermelidir. ha bu ülke türkiye olunca elbette hakkınızı almak için uğraşmanız gerekiyor. objektifte baksanız, subjektifte baksanız fenerbahçe'nin hakkının yendiği açıktır ve diğer takımların tezlerinin haklı bir yanı yoktur.
  #259108 mfozmen 12 | 4 yıl önce
   
 6. 6
  http://fenerinbahcesi.blogspot.com.tr/2014/05/soru-ve-cevaplaryla-1959-oncesi.html
  #284496 mfozmen 12 | 4 yıl önce
   
 7. 7
  dava sonucu gerçekleşmesi beklenendir.
  #322376 mematiumrede | 8 ay önce